Ali Bakan
http://alibakan.dinozoruz.com
www.alibakan.com
 
 Ana Sayfa
 Grup Hakkında
 Demolarımız
 Fotoğraf Albümü
 Linkler
 Bize Ulaşın
 
 
Çocukluğumda Coşkun Güla’dan aldığım bağlama dersleriyle müzik hayatım başladı.

1989'da, üniversite yıllarında gitar çalmaya başladım. İlk grubumun adı HYDRA’dır. Davulda Yunus Özkazanç, basta Erhan Gökdağ‘dan oluşan bir trioyduk. Bu grupla kendi bestelerimiz ve Stanley Clarke, Jeff Beck, Al Di Meola şarkıları çaldığımız konserlerimiz oldu.

Daha sonra DNA’ya girdim. DNA bir beste grubuydu. Son kadro:

Cömert Şardaş – bas
Murat Köselioğlu – klavye
Ali Bakan – gitar
Burak Toklutepe – gitar
Asena Özçetin – vokal
Yalım Soyer – davul idi.

DNA 1996 yılında Tuborg Rock Günlerinde, bestem olan “nasılda bağlıydım sana” ile birinci seçildi. Başarısız bir "yapım şirketleri" deneyimimiz oldu. DNA'yla Ankara'da Manhattan, Gölge, İstanbul'da Kemancı, Door’s, Eylül gibi barlarda ve çeşitli festivallerde çaldık. Her programda mutlaka kendi bestelerimize yer verdik.

DNA ile aynı zamanda Zeki Bar’da da pop çalıyordum. Sencer’le Ancyra grubunu kurduk. Bir süre beraber çalıştık, rock cover'ları çaldık.

Radyovizyon’da program yapımcılığım oldu. Bu dönemlerde çeşitli radyo jingleları yaptım. Bir süre Gece Dostları Radyo Reklam Ajansı'yla çalıştım. Hala piyasaya jingle yapmaya devam ediyorum.

2002 yılında SING YOUR SONG şarkı yarışmasına katıldım. 1483 başvurudan finale kalan ilk 18 arasına girdim. “Tutunamayanlara Türkü” adlı bu şarkım çok olumlu tepkiler aldı.

2004-2005'te U-TURN’le Kadıköy Shaft’ta çaldık.

2004’te Mobilsoft’ta çalışmaya başladım. Eğitim yazılımları yapan bu şirketin Kompozitörlüğünü ve Ses Tasarımcılığını yaptım. Ses kaydettim, efekt tasarladım. Şimdi bu işi aynı sektördeki bir başka şirkette yapmaktayım. Burası uluslararası platformda çalışan bir şirket.

“Kalbin Zamanı” adlı Ali Özgentürk filminin başında ve sonundaki animasyonun müziğini yaptım.

2005'te Animeto bünyesine bulunan bir 3D animasyon film ekibine katıldım. Okullarda eğitim amaçlı gösterilen bir eğitim filmi olan "Meto Hazine Peşinde" nin 3.bölümünün efekt, surround, müzik, kayıt ve miksini Kutlay Güler’le beraber yaptık. 2006 yılında aynı kadroyla "Hazine Peşinde" adlı filmin müziklerini, dublaj kayıtlarını efektlerini ve surround işlerini yaptık. Bu filmin yeni bölümünün çalışmaları bu yakınlarda başlayacak.

2006'da arkadaşım Yasemin bir şarkımı seslendirdi ve "JSMN" adlı bu projeyle nokiasupersound'a katıldık. İnternetten yapılan dinleyici oylamasıyla ilk 10'a kaldık.

Son zamanlarda "Bay Önemsiz'in Mühim İşleri" ve "Rüya İçinde Rüya" gibi kısa filmlere, bir sualtı belgeseline müzik, eğitim yazılımlarına efekt, müzik ve ses kayıtları yapıyorum.